Filmowe środy

Spotkanie z Marjane Satrapi

Druga filmowa lekcja w kinie to niezwykłe spotkanie i niezwykła historia. „Persepolis” – pełnometrażowy film animowany oparty o wspomnienia z dzieciństwa Marjane Satrapi, dostarczył wielu emocji i wrażeń. Ekranizacja tej autobiograficznej powieści komiksowej zainspirowała uczniów do osobistych wypowiedzi o swoich życiowych doświadczeniach. Pełna ekspresji czarno-biała animacja okazała się nie tylko wzruszającą opowieścią o dorastaniu i dojrzewaniu w trudnych politycznie czasach, ale przypowieścią m.in. o szukaniu siebie, o ucieczce, o postrzeganiu kobiety, o sile miłości i przyjaźni, o potrzebie wsparcia w różnych momentach historii.

Jestem Ukrainką, miałam 15 lat, kiedy razem z rodzicami musieliśmy opuścić naszą ojczyznę w obliczu wojny. Wszystko, co znałam, pozostawiłam za sobą, przyszłość była niepewna. Przez pewien czas miałam depresyjny nastrój i czułam ogromny strach. Jednak teraz czuję się lepiej. Dzięki wsparciu i przyjaźni, które znalazłam w Polsce, mogłam zacząć odbudowywać swoje życie. Spotkanie z Marjane Satrapi dodało mi odwagi. Chociaż nasze doświadczenia różnią się pod względem miejsca i czasu, to jej opowieść o zmaganiu się z trudnościami życiowymi i kształtowaniem swojej tożsamości, była dla mnie inspirująca. Obie przeżyłyśmy trudne momenty, ale to nasza determinacja i zdolność do przystosowania się pomogły z tych trudnych chwil wyjść. Dzisiaj czuję się silniejsza. (Daryna Lyfar)
I.K.