Teatr, gala biznesu i marionetki

9 listopada uczniowie II LO stali się kolejny raz widzami – gośćmi uroczystej gali, na którą zaproszono bohaterów „Lalki” w celebryckich odsłonach. Piotr Ratajczak w spektaklu Teatru Współczesnego pokazał, że „Lalce” „czas nic nie zrobił” i gdyby przenieść w czasie bohaterów powieści, bez trudu znalazłoby się dla nich miejsce wśród współczesnych polskich elit. W tle biznesowych rozmów, błysku fleszy, załatwiania interesów, rozgrywa się dramat Wokulskiego. Dynamiczny spektakl pokazuje, że tak naprawdę, mimo upływu lat, zmienia się tylko scenografia, dekoracja, wystawa sklepowa. Dylematy, uczucia, niepokoje, lęki, pragnienia, zazdrość są ciągle te same. Końcowy monolog Rzeckiego (genialny Arkadiusz Buszko) pozostawił gości – widzów tej biznesowej imprezy ze smutną konstatacją, że w teatrze świata, tak jak w sklepie Wokulskiego, wszyscy jesteśmy tylko marionetkami.
I.K.