Dzień liczby Pi

Najpiękniejsza rzecz,
 jakiej możemy doświadczyć to oczarowanie tajemnicą”
Albert Einstein

Tajemnicze doświadczenie Buffona zebrało uczniów II LO do eksperymentalnego wyznaczenia liczby Pi, którą ludzkość interesuje się od starożytności. Już kilka dni wcześniej Piotr Dołhań i Filip Sztukin z kl. IIA wprowadzili uczniów w to zagadnienie omawiając w każdej klasie swoją prezentację na ten temat. Doświadczenie wywodzi się z popularnej w XVII w. gry hazardowej. Opisał je w 1777 r. matematyk hrabia Buffon i przeszło do historii pod nazwą Igły Buffona. Choć eksperyment kojarzy się zwykle z czymś bardzo skomplikowanym, ten polegał na wykonaniu serii rzutów igłą ( u nas plastikowymi patykami) na specjalnie przygotowaną planszę ( u nas forum z równoległymi liniami). Liczba powtórzeń ma wpływ na dokładność szacowania liczby Pi. Im więcej tym lepiej. Nad prawidłowym przebiegiem eksperymentu czuwała grupa chłopców z II D – Marcel Banasik, Oskar Duraj, Bartek Gzyl, Jakub Łukasik, Oskar Szczawiński oraz Piotr Dołhań i Filip Sztukin – na pochwałę zasługuje ich pomysłowość i sprawna praca w grupie. W II LO przeprowadzono 470 prób, co pozwoliło wyznaczyć 𝜋≈3,5087719 z błędem względnym 12%. Brawo Wy!
Głównym celem eksperymentu Buffona z okazji Dnia Liczby Pi 2024 była popularyzacja nauki, a szczególnie matematyki, poprzez zabawę oraz rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi. Zabawą było również stworzenie pi-ęknych plakatów matematycznych (z każdej klasy po 2-3 osoby w grupie), które zaciekawiały społeczność nie tylko licealną, ale również z sąsiedniej SP3. Uczniowie klasy II A przygotowali szereg zabaw matematycznych, szukając rekordzisty w rozwiązywaniu zadań z matmy albo w układaniu układanek logicznych. Niektórzy uzyskali Certyfikat potwierdzający, że są częścią liczby Pi, bo ich data urodzenia znalazła się na forum w rozwinięciu dziesiętnym Pi. Notabene każdy człowiek na świecie może się tam odnaleźć- np. ja na prawie 1500000 miejscu.
Nie zabrakło również tradycyjnego kiermaszu – nierozerwalnej tradycji jedzenia okrągłych ciast Pie i muffinek ozdobionych liczbą Pi. Bardzo dziękujemy kl. II B, II C, II D oraz III C za realizację projektu. W szczególności na podziękowania zasługują Iga Pietruczyk, Kalina Mostrąg, Agata Elert, Miłosz Wielgus, Lena Korepta, Natalia Wdowińska – za sprawne przeprowadzenie kiermaszu.
Jak co roku odbył się także konkurs „Recytacji liczby 𝜋”. W komisji, która czuwała nad prawidłowym jego przebiegiem znalazły się Maja Sękulska, Julia Skrzypa i Patrycja Kozłowska. Puchary oraz dyplomy otrzymali:
I m. – Patryk Urlych kl. IC (212 cyfr), II m. – Oliwia Król kl. IA (156 cyfr),III m. – Danylo Mekh kl. IA (116 cyfr)
Dzień pełen niespodzianek matematycznych to tylko…. 14 marca 2024 i do końca świata.
AS, MM