II LO na ZUT

6 marca 2024 roku klasy II A i  II B wraz z wychowawczyniami skorzystały z oferty edukacyjnej ZUT-u i wzięły udział w Dniach Otwartych na uczelni.
Klasa II A na początku odwiedziła Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, gdzie wysłuchała wykładu pt. „Materiały i technologie w budownictwie drogowym – wczoraj, dziś i jutro” oraz wzięła udział w zajęciach praktycznych w Laboratorium Betonu oraz Laboratorium Drogowym. Kolejnym punktem programu był Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Na tym wydziale zobaczyliśmy, jak działają układy pneumatyczne, robot i drukarki 3D, obrabiarka CNC sterowana numerycznie oraz wtryskarka do przetwórstwa termoplastycznego. Ostatnim wydziałem, który zwiedziliśmy był Wydział Techniki Morskiej i Transportu. Czekały tutaj na nas zajęcia z podstaw planowania inżynierskiego i obsługi programu magazynowego WMS, z symulatorem wózka widłowego oraz z termowizji i zastosowania ciekłego azotu.
Klasa II B zwiedziła w tym czasie Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej i uczestniczyła w  zajęciach zorganizowanych w trzech budynkach. Na „Nowej Chemii” obejrzeliśmy pokazy studentów, m.in. węże faraona, piranie- żarłoczny roztwór czy wulkan chemiczny. Następnie zostaliśmy wprowadzeni w świat minerałów, zjawiska fluorescencji, fosforescencji i  chemiluminescencji. W Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii nasi uczniowie widzieli kolejne pokazy i spróbowali biszkoptów maczanych w ciekłym azocie. Na „Starej Chemii” czekały na nas najciekawsze atrakcje. Braliśmy tu udział w warsztatach podczas których ocenialiśmy potencjał antyoksydacyjny różnych napojów i  dowiedzieliśmy  się jakie korzyści  dla zdrowia mogą płynąć z wyboru soków, kawy czy herbaty.
Tego dnia nasi uczniowie bardzo dużo doświadczali wszystkimi zmysłami, uczestniczyli w zajęciach przygotowanych tylko dla nich oraz rozmawiali ze studentami poszczególnych wydziałów. To był bardzo udany wyjazd, który poszerzył horyzonty młodzieży w  wyborze przyszłych studiów.
Za bardzo dobrze przygotowane i przeprowadzone zajęcia dziękujemy szczególnie kadrze pedagogicznej ZUT. Dziękujemy też za 100% dofinansowanie naszego dojazdu do Szczecina. Wielu naszych absolwentów studiowało lub studiuje obecnie na ZUT i z pewnością część naszej młodzieży za dwa lata też wybierze tą uczelnię.
A.Sienkowska, M. Stelmaszak