Ho Ho Ho…

 

 Jest gdzieś taki ktoś… Ktoś dla kogo wystarczy, że jesteś grzeczny. Postać, którą każdy rozpozna po jego białej brodzie, czerwonym stroju, worku pełnym prezentów i towarzystwie śnieżynek – Święty Mikołaj.

6 grudnia w progi naszej szkoły wstąpił Święty Mikołaj a wraz z nim świąteczny nastrój. Grzeczni uczniowie oraz pracownicy szkoły zostali przez sympatycznego gościa obdarowani słodkim upominkiem.

Mikołaj bardzo dziękuje dorosłym pomocnikom z Rady Rodziców w przygotowaniu słodkiej niespodzianki.

 

Samorząd Uczniowski
Opiekunowie

JAK MÓWIĆ DO LUDZI I DO RZECZY?

Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi.

Stanisław Jerzy Lec

Jak mówić, aby cię słyszano? Czy mówić do rzeczy, to to samo co mówić do rzeczy? Czy nasz wygląd ma znaczenie podczas wystąpień przed szerszą publicznością? Jak poradzić sobie z tremą? Co zrobić z rękoma, stojąc przed komisją? Na te i inne pytania starał się odpowiedzieć Pan Stanisław Heropolitański. podczas spotkania warsztatowego z młodzieżą z naszej szkoły.

Warsztaty ze znanym lektorem, dziennikarzem, pracownikiem Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, rzecznikiem prasowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, ale przede wszystkim jednym z najlepszych lektorów w kraju Stanisławem Heropolitańskim, odbyły się 7 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Nowogardzie. W zajęciach wzięła udział młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego. Młodzi ludzie od profesjonalisty dowiedzieli się, że w komunikacji interpersonalnej mowa ciała, wygląd, ton głosu, ma olbrzymie znaczenie. W trakcie spotkania usłyszeli o wielu ciekawych szczegółach związanych z prowadzeniem prezentacji. Pan Stanisław uzmysłowił uczniom, że skuteczna komunikacja interpersonalna jest warunkiem sukcesu w wielu dziedzinach: od prezentacji maturalnej po relacje z kolegami w klasie i członkami rodziny. Praktyczne wskazówki, które praktyk public relations przedstawił, uzmysłowiły młodzieży jak skutecznie komunikować się, żeby zostać właściwie zrozumianym. Spotkanie przebiegło w przyjaznej, miłej atmosferze.

 

Planujemy przyszłość zawodową

5 grudnia na terenie naszego liceum odbył się cykl spotkań z przedstawicielką Uniwersytetu Szczecińskiego panią Anetą Szeremetą. Tegoroczni maturzyści rozpoczęli jednak zajęcia dotyczące planowania swojej kariery zawodowej od spotkań w nowogardzkiej filii Urzędu Pracy. Tam zajęcia polegały głównie na określeniu preferencji zawodowych oraz alternatyw w przypadkach gdy plany zawodowe trzeba będzie z jakichś powodów zmienić. Spotkanie z panią Anetą miało na celu zapoznać uczniów klas maturalnych z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Szczecińskiego. Poznali bliżej kierunki najbardziej ich interesujące, dowiedzieli sięco trzeba zrobić aby się na nie dostać i jakie możliwości przyszłej pracy dają. Spotkania zawodoznawcze zostaną zakończone spotkaniem z przedstawicielem jeszcze jednej szczecińskiej uczelni wyższej, a mianowicie Akademii Morskiej, które już wkrótce.  

Katarzyna Wasyluk

 

Czytanie więc sztuką jest….

 Wiedzą o tym uczestnicy Powiatowego Konkursu na Najlepszą Recenzję Książki oraz Artystyczne Czytanie Prozy zorganizowanego, już kolejny raz, przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. Zadaniem uczestników w pierwszym etapie było napisanie recenzji dowolnej książki należącej do literatury pięknej. Następnie autorzy prac zostali zaproszeni do udziału w II etapie konkursu, który odbył się 30 listopada 2016 roku i polegał na artystycznym odczytaniu fragmentu recenzowanej książki. Wśród uczestników turnieju znaleźli się uczniowie szkół nowogardzkich i goleniowskich. Naszą szkołę reprezentowały: Agata Kubacka – kl. Ic, która zaprezentowała prozę z dreszczykiem Thomasa Cooke’a Ostatnie przesłuchanie, Wiktoria Piasecka – kl. IIb, przedstawiająca losy Weroniki , bohaterki powieści Paula Coelho oraz Dominika Rasińska – kl. IIIb, która zapraszała do przeczytania książki Stephena Kinga Joyland i to ona zajęła II miejsce.

Jeśli czytanie jest pasją, staje się też sztuką. Podobnie jak pisanie. Cenić należy tych, którzy o piękno słowa dbają i dzielą się tym pięknem z innymi.

I.K