Wycieczka klas drugich do Włoch

Od 10 do 14 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce do Florencji, Rzymu i Wenecji.
Najpierw zwiedziliśmy Florencję, gdzie zobaczyliśmy m. in.  Most Złotników, Katedrę Santa Maria del Fiore, Kampanilę, Palazzo Vecchio oraz Bazylikę Santa Croce. Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Watykanu. Zwiedziliśmy tam Plac i Bazylikę św. Piotra, widzieliśmy też grób Jana Pawła II i spotkaliśmy się z papieżem Franciszkiem na Aniele Pańskim, a w Rzymie podziwialiśmy Coloseum, Forum Romanum, Plac Hiszpański, Schody Hiszpańskie oraz Fontannę di Trevi. Na wielu z nas największe wrażenie zrobiła jednak Wenecja i rejs tramwajem wodnym. W mieście zakochanych widzieliśmy m.in.  Bazylikę św. Marka, Most Westchnień, Most Rialto, Canal Grande oraz Pałac Dożów.
Nasza wycieczka do Włoch była zdecydowanie za krótka, ale na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. Historia, sztuka, kultura i kuchnia włoska nie są dla nas już czymś nowym. Nauczyliśmy się także kilku podstawowych zwrotów po włosku:
Sì – Tak
No – Nie
Grazie – Dziękuję
Prego – Proszę
Per favore – Proszę / Poproszę
Permesso? – Czy można?
Scusa – Przepraszam / Przykro mi
Non capisco – Nie rozumiem
Buon appetito! – Smacznego!
Grazie, altrettanto! – Dziękuję, wzajemnie!
M.S.