Wycieczka do Pragi, Budapesztu, Wiednia i Bratysławy

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie klas trzecich z II LO w Nowogardzie mogli wziąć udział w wycieczce do kilku europejskich stolic i poszukać tam polskich śladów w Europie.
W Pradze znaleźliśmy nagrobek Anny Jagiellonki oraz tablice pamiątkowe Fryderyka Chopina i Józefa Czapskiego. W Budapeszcie zobaczyliśmy pomnik Władysława Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej oraz Wiedeńską Operę Państwową. We Wiedniu widzieliśmy tablicę pamiątkową upamiętniającą Jana III Sobieskiego. Odwiedziliśmy tam również bar kanapkowy Trześniewski oraz wzgórze Kahlenberg z kościołem św. Józefa, gdzie król Jan III Sobieski wraz z polską husarią dokonali odsieczy wiedeńskiej.
Oczywiście zwiedziliśmy też inne najciekawsze pod względem turystycznym miejsca w Pradze, Budapeszcie, Wiedniu i Bratysławie.
Nasza wycieczka była krótka, ale bardzo intensywna. Nie sposób jest dokładnie zwiedzić czterech stolic w pięć dni i to nie było celem naszej wycieczki. Naszymi głównymi celami było odnalezienie polskich śladów w Europie i nabranie chęci do powrotu w przyszłości do tych środkowoeuropejskich stolic w których byliśmy, żeby móc je wtedy lepiej poznać. 
M.S.