Wycieczka do Drezna

W środę 13 grudnia uczniowie klas pierwszych i czwartych udali się do Drezna, które nazywane jest przez wielu „miastem baroku” i „Florencją północy”. Dziesiątki niesamowitych zabytków, muzeów, ciekawych budynków, przecinające malowniczą rzekę Łabę liczne mosty – to wszystko zrobiło na nas  ogromne wrażenie. Spacerując po Dreźnie podziwialiśmy m. in. pałac Zwinger, operę drezdeńską, kościół Frauenkirche, katedrę św. Trójcy oraz tarasy Brühla.
Byliśmy w Panometrze, który znajduje się w budynku starej, nieczynnej już gazowni. Przypominał on nam trochę swoim pomysłem Panoramę Racławicką z Wrocławia. Panometer w Dreźnie przedstawia barokowe miasto z obrazu Canaletta, wykonana jest techniką komputerową i towarzyszą jemu różne dźwięki z w zależności od pory dnia.
Zwiedziliśmy także Galerię Starych Mistrzów – miejsce światowej sławy, które posiada kolekcję dzieł najwyższej klasy, np. Madonnę Sykstyńską namalowaną przez Rafaela. Znajdują się tu dzieła malarzy włoskich, holenderskich, flamandzkich, staroniemieckich, staroniderlandzkich, hiszpańskich i francuskich, m.in. autorstwa Giorgione, Tycjana, Corregio, Mantegny, Parmigianino, Botticeliego czy Rembrandta.
Udało nam się również zobaczyć najwartościowsze i największe zbiory ceramiczne na świecie. Muzeum Porcelany w Zwingerze zawdzięcza swoje zbiory Augustowi Mocnemu oraz jego uzależnieniu od “białego złota”. Wystawa porcelany obejmuje eksponaty chińskiego okresu pod rządami dynastii Ming, poprzez zbiory z czasów panowania cara Kangxi, aż po japońską porcelanę Imari i Kakiemon z wczesnego XVII i XVIII wieku. Największe dzieła sztuki prezentują również rozwój porcelany miśnieńskiej od momentu jej powstania po późne lata XVIII wieku.
Wisienką na torcie była wizyta na drezdeńskim Striezelmarkt, który jest najstarszym i jednym z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Jego nazwa pochodzi od Strietzel, czyli drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Na tym jarmarku mogliśmy wszyscy poczuć magię zbliżających się świąt.
M.S.