Scientia est thesaurus maximus

O tym, że wiedza jest największym skarbem mogli przekonać się uczniowie naszej szkoły,  którzy 13 października 2023 r. wzięli udział w konkursie pod hasłem: Znajomość łaciny to pierwszy krok do zgłębiania historii europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Konkurs został zorganizowany w związku z obchodami 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej, a jego uczestnicy mieli za zadanie sięgnięcie  do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy i poznanie sentencji łacińskich oraz ich autorów.
Uczniowie zaprezentowali zdobytą wiedzę, pracując metodą stacji zadaniowych w kilkuosobowych zespołach. Do kolejnych stacji, ukrytych wśród filarów szkolnego forum prowadziły ich wskazówki zamieszczone na kartach odpowiedzi. Zespoły rozpoczynały  pracę od dowolnie  wybranej stacji i odpowiadając na kolejne pytania, zmierzły do następnych – aby w końcu dotrzeć do stacji kontrolnej i zakończyć pracę. Oprócz poprawności wykonanych zadań, liczył się również czas ich realizacji.
Zadanie zostało wykonane bezbłędnie przez  pięć zespołów, zatem o miejscach na podium zdecydował czas realizacji wszystkich poleceń. Zarówno pomysł, jak i formuła konkursu spotkały się z dużym uznaniem uczestników oraz osób obserwujących zmagania konkursowe, udało się bowiem połączyć sprawdzenie wiedzy z dobrą zabawą. Oto zwycięzcy – to oni najlepiej znają sentencje łacińskie:
I miejsce: Julia Cichocka, Anna Kusiak, Maria Klimczak, Nikola Janczak – 3b
II miejsce ex aequo: Alex Bonifrowski , Ernest Stolf, Oskar Bakalarz – 3c (3) i Oliwia Buczak, Alicja Kasprzak, Kamila Grabowska – 2d
III miejsce ex aequo: Antonina Żywalewska, Zuzanna Soroka, Hanna Nawrocka, Wiktoria Iłowiecka – 2b i Iga Gnych, Jan Labocha, Danylo Mekh – 1a
A.Nowosielska, J.Grygowska.