TYDZIEŃ KULTURY ANTYCZNEJ

Wiele zawdzięczamy starożytnym…

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole to jednocześnie inauguracja obchodów tygodnia kultury antycznej, bowiem z wielu naukowych, artystycznych i cywilizacyjnych osiągnięć starożytnych korzystamy do dziś. Posługujemy się cyframi rzymskimi, cytujemy greckich filozofów, chodzimy do teatru… Antycznym Grekom i Rzymianom zawdzięczamy elementy systemu politycznego, wartości etyczne i filozoficzne oraz wiele innych wynalazków. Nieśmiertelność zapewniła sobie kultura grecka również przez mity, które są źródłem licznych  motywów i archetypów, a także przekazują głęboką prawdę o człowieku.
Świętując Dzień Edukacji Narodowej, uczniowie naszego liceum zaprezentowali wybrane przez siebie mity we własnej aranżacji. Mogliśmy zatem przenieść się do starożytnej Grecji, aby śledzić losy Tezeusza, Syzyfa, Demeter i Kory, Prometeusza, króla Midasa, wzruszyć się historią miłosną Orfeusza i Eurydyki, odkryć na nowo przyczyny wojny trojańskiej, przeżyć wiele przygód wraz z Odyseuszem wracającym do rodzinnej Itaki, a także podziwiać siłę i spryt Heraklesa.
Wszystkim uczniom i nauczycielom gratulujemy wielu wspaniałych pomysłów, niezwykłej kreatywności i dziękujemy za zaangażowanie w realizację projektu, co okazało się nie tylko dobrą zabawą, ale również świetnym sposobem na powtórzenie mitologii greckiej.
Zapraszamy do udziału w działaniach zaplanowanych na kolejne dni tygodnia: prezentację strojów antycznych, konkurs mitologiczny oraz konkurs znajomości sentencji łacińskich.
A.N., J.G.