Ogólnopolski Projekt Badawczy

17 maja 40-osobowa grupa naszych licealistów przyczyniła się do rozwoju nauki, biorąc udział w „Ogólnopolskim Projekcie Badawczym”, którego celem jest aktualizacja zakresów referencyjnych wzrastania w postaci siatek centylowych wysokości, masy oraz wskaźnika BMI umożliwiających identyfikację deficytów w zakresie zaburzeń wzrastania, stanu odżywienia organizmu oraz sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce. W czasie realizacji projektu przeprowadzono pomiary antropometryczne wysokości, masy ciała oraz próby sprawnościowe: plank (deska), skok w dal z miejsca, bieg wahadłowy10x5 m oraz Beep test.
Instytut Sportu-Państwowy Instytut Badawczy rozpoczął realizację tego projektu od 28 marca 2024r. wśród 18.000 dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat z 400 losowo wybranych szkół ze wszystkich województw w Polsce oraz miejscowości zróżnicowanych pod względem zurbanizowania. Nasza szkoła została wytypowana jako pierwsza w województwie zachodniopomorskim do przeprowadzenia projektu. Koordynatorem badań w naszym województwie jest dr Kinga Michnik z Wyższej Szkoły Integracji Europejskiej w Szczecinie, która wraz z dr hab. Ewą Rębacz – Marson, prof. US Instytutu Biologii wykonały pomiary antropometryczne wśród uczniów, natomiast za realizację testów sprawnościowych odpowiedzialni byli nauczyciele wychowania fizycznego.
Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za chęci, trud i zaangażowanie podczas pomiarów antropometrycznych i prób sprawnościowych.
J.D.