Berlin, Berlin ….

Menu

Przydatne linki

W czwartek 8.12 uczniowie z klasy IA, IIA, IIIA oraz IVA razem z wychowawczyniami panią Anną Sienkowską, Joanną Dzikowską oraz Mają Stelmaszak wybrali się na wycieczkę do Berlina.

Podczas wyjazdu zobaczyliśmy najważniejsze zabytki Berlina, m. in. Czerwony Ratusz, Uniwersytet Humbolda, Wieżę Telewizyjną, Bramę Brandenburską, Aleję Unter den Linden, Plac Aleksandra z Kościołem Mariackim, Wyspę Muzeów, Katedrę Berlińską oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Berlin ma jednak tak dużo zabytków, że niestety nie sposób było wszystkiego zobaczyć w jeden dzień, ale na pewno to co zobaczyliśmy wystarczyło, żeby móc się w Belinie zakochać.

Wycieczka do stolicy Niemiec była dedykowana dla wszystkich klas A, dlatego zdecydowaliśmy się na wizytę w Muzeum Techniki i Spectrum. W ogromnym Muzeum Techniki zobaczyliśmy kilkanaście ekspozycji, które podzielone były na działy: Chemia i farmaceutyka, Energetyka, Technika filmowa, Fototechnika, Historyczny Browar, Komunikacja, Lotnictwo, Papiernictwo, Techniki produkcji, Historia automatyzacji i komputerów, Kolej, Żegluga morska, Tekstylia.

Wszystkim uczestnikom wycieczki jednak najbardziej podobała się eksperymentalna część Muzeum Techniki czyli Spectrum, gdzie znajdowało się ponad 150 stacji eksperymentalnych dotyczących m. in. ciepła i temperatury, muzyki i zmysłu słuchu, mechaniki i ruchu, siły i energii, elektryczności i magnetyzmu, mikro- i makrokosmosu, światła, zmysłu wzroku oraz orientacji w terenie. Można tam było do woli testować, sprawdzać, dotykać, podsłuchiwać i eksperymentować. W tym samym budynku odwiedziliśmy też dużą wystawę „Człowiek w drodze” ze starymi autami z XIX i XX wieku.
Obowiązkowym punktem programu wycieczki była wizyta na jarmarku świątecznym przy Alexanderplatz, gdzie degustowaliśmy niemieckie specjały: Curywurst, Bratwurst, Grünkohl, Champignonspfanne, Maronen czy gebrannte Mandeln. Na jarmarku była też okazja do pojeżdżenia na łyżwach i zobaczenia panoramy Berlina z pięknie podświetlonego koła młyńskiego. W pobliskim supermarkecie można było zakupić niemieckie słodycze, np. żelki Haribo.

Zmęczeni, ale zintegrowani i pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do domu.

Wycieczka do Berlina była okazją do sprawdzenia swoich umiejętności konwersacji w języku niemieckim lub angielskim oraz do poznania historii, kultury, obyczajów i atrakcji turystycznych stolicy Niemiec.
Osobom, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat Berlina (dojazd, zwiedzanie, noclegi, kuchnia, rozrywka, zakupy, o Berlinie) polecamy odwiedzenie strony: https://przewodnik-po-berlinie.pl/

M.S., A.S., A.D.

Accessibility Toolbar