Andrzejkowo, zabawowo, interaktywnie

Menu

Przydatne linki

Jedną z ciekawszych form zwiększenia zainteresowania fizyką oraz ogólnie naukami ścisłymi i technicznymi są interaktywne wystawy, których głównym celem jest promowanie tych nauk w maksymalnie atrakcyjny sposób.
30 listopada  klasy IIA i IIC postanowiły spędzićandrzejki, uczestnicząc w Wystawie EUREKA interaktywnych doświadczeń w Szczecinie.
Wystawy Fundacji Eureka funkcjonują jako minicentra nauki, gdzie w sposób zabawowy, poprzez działanie na dostępnych do dotykania i próbowania samodzielnie eksponatach, można wiele nauczyć się praw rządzących przyrodą, doświadczyć ich i samodzielnie przeżyć. Motto wystawy to: „Zabrania się NIE dotykać eksponatów”, co jest zupełnie innym podejściem niż w klasycznym muzeum.
Na wystawę można patrzeć jak na naukowe wesołe miasteczko. Prezentowane eksponaty są najczęściej bardzo proste, jednak tak przedstawione, że działają na wyobraźnię. Unika się eksponatów skomplikowanych i drogich oraz nasyconych techniką.
Przy eksponatach znajdują się krótkie opisy składające się z dwóch części. W pierwszej części sformułowane jest polecenie wobec zwiedzającego, aby wykonał on konkretną czynność i doprowadził do określonego skutku. W drugiej części opisana jest fizyczna lub techniczna strona zjawiska. Na wystawie znajduje się animator, którego zadaniem jest wyjaśnianie zjawisk na prośbę zwiedzających oraz rozwiązywanie problemów technicznych, gdyby takie się pojawiły.
Nasza młodzież  miło spędziła czas wśród naukowych eksponatów, dzięki którym poprzez zabawę poznała świat nauk ścisłych.
J.Dzikowska, K.Wasyluk

Accessibility Toolbar