Dzień św. Marcina w Niemczech i w Austrii

11 listopada w Polsce obchodzimy Dzień Niepodległości, najważniejsze święto państwowe.

W Niemczech i Austrii jest to również czas świąteczny. Martinstag w Austrii i części Bawarii zwany Martini, to dzień upamiętnienia świętego Marcina z Tours. Na lekcji języka niemieckiego  uczniowie poznali legendę o św. Marcinie oraz zwyczaje związane z tym świętem. Typowe dla tego dnia są: własnoręczne przygotowanie latarenek, pochód z lampionami prowadzony przez św. Marcina w stroju legionisty, uroczyste ognisko, rogale marcińskie i gęsina.  Na lekcji uczniowie słuchali również piosenek „Ich geh mit meiner Laterne” i „Sankt Martin”, a w domu samodzielnie przygotowywali poncz jabłkowy i zapiekane jabłka. Było pysznie!

A.S. i M.S.

Accessibility Toolbar