Obserwacje Słońca w II LO

dav

26 października grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, wzięła udział w lekcji fizyki poświęconej obserwacjom Słońca. Głównym celem lekcji było wyjaśnienie zjawisk fizycznych zachodzących na Słońcu, jak również w jego wnętrzu. Omówiona została również budowa teleskopu zwierciadlanego za pomocą którego, uczniowie klasy IIIB obserwowali między innymi plamy słoneczne. Młodzież dowiedziała się również, jak bezpiecznie obserwować Słońce za pomocą teleskopu i na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem takiego urządzenia. Zdobyli również wiedzę, jak poprawnie przygotować teleskop na montażu paralaktycznym do obserwacji ciał niebieskich.
Każdy uczeń oprócz obserwacji wizualnej mógł wykonać zdjęcie naszej gwiazdy za pomocą telefonu komórkowego. Niestety ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w dniu poprzednim nie dana nam była obserwacja częściowego zaćmienia Słońca.  Zjawisko zaczęło się o godz. 11:10 a zakończyło o godz. 13:21. Zajęcia z teleskopem poprowadził p. Szymon Grygowski, nauczyciel fizyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.
SG

Accessibility Toolbar