Filmowe środy

Filmowe środy

Takim określeniem można nazwać cykl inspirujących spotkań z dziesiątą muzą, które były przez kolejny rok szkolny udziałem klas humanistycznych II LO. Filmowy rok szkolny rozpoczął się genialnym filmem Imię róży Ta ekranizacja jednego z największych arcydzieł literatury to nie tylko bardzo dobry kryminał wprowadzający w tajemniczy klimat średniowiecza, ale intrygujący obraz pozostawiający widza z filozoficzną refleksją dotyczącą uniwersalnych prawd.Kolejne filmowe spotkanie to obraz, który stał się dla wielu nie lada zagadką. W co my gramy? W co gra z nami świat? Film Truman show pozostawił z wieloma refleksjami dotyczącymi nas i naszego świata.

To nie jest mój scenariusz! Jak czuje się osoba, która dowiaduje się, że jej życie to program telewizyjny? Jak będzie wyglądał nasz finałowy odcinek? W jakim reality show my żyjemy?

To tylko niektóre z myśli i pytań zainspirowanych amerykańską tragikomedią.

Piknik pod Wiszącą Skałą przeniósł z kolei wszystkich w oniryczną przestrzeń, tajemniczą rzeczywistość, groźny i zagadkowy świat australijskiej przyrody. Surrealizm, nieświadomość, psychoanaliza, mityczny czas, nierozwikłane tajemnice, skała, która woła, dziewczęta w bieli. Hipnotyczna atmosfera udzieliła się wszystkim i pozostawiła wiele pytań.

Zupełnie innych wrażeń dostarczył amerykańsko-brytyjski dramat obyczajowy Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. To że gniew krzewi gniew – wiemy. Jak bardzo gniew krzywdzi i do czego może posunąć się ktoś kto kocha? Czy można wykrzyczeć rozpacz? Takie pytania i prowokujące napisy na billboardach wciskały w kinowy fotel.

Kolejna filmowa środa to klasyk Milosa Formana stanowiący ekranizację książki pod tym samym tytułem. Lot nad kukułczym gniazdem. Metafora szpitala, pragnienie wolności, poszukiwanie własnej tożsamości, walka z systemem, narzucanie ról…

W kwietniu wędrowaliśmy przez pustynny krajobraz (ach, ten piasek w zębach!) z bohaterami Diuny, filmu, który nie tylko zdobył kilka Oscarów, ale przede wszystkim trafił do naszych serc i uwiódł muzyką, by już za miesiąc zobaczyć dźwięki ciszy w przepięknej, nagrodzonej tegorocznymi Oscarami Codziei zrozumieć jakie wartości są najważniejsze. Jeszcze czerwcowe spotkanie w Nowogardzkim Domu Kultury z niesamowitą historią niesamowitej kobiety, piękno i prawda chwili w fotografii pokazane w dokumencie Szukając Vivian Maier.

I ostatnia w tym roku szkolnym filmowa środa to powrót do sali teatralnej i zaproszenie na cudowne Twarze, plaże – jasną opowieść o zachwycie Drugim, o ocalaniu wspomnień, o tym, że każda historia jest ważna. Film potrzebny, dający nadzieję. „Uchwycić w kadry nową twarz i znaleźć jej miejsce w symfonii wszechświata” – Lepszego zakończenia filmowego roku szkolnego być nie mogło.

Bardzo dobre kino, ciekawe opowieści prowadzącego zajęcia dziennikarza filmowego Krzysztofa Spóra, przyjazna atmosfera – to najlepszy sposób na edukację, nie tylko filmową.

W kwietniu cykl filmowy zakończyła klasa 3cg, w maju – klasa 3cp (relacja z tego wydarzenia znajduje się na stronie szkoły i na profilu na FB).

Zakończenie dwuletniego cyklu zajęć w klasie 2c ukoronowane zostało wydaniem książeczki zawierającej zbiór prac literackich i plastycznych uczniów zainspirowanych obejrzanymi filmami.

IK

Okładka naszego wydawnictwa

Tu jest nasze Wydawnictwo do pobrania.

Accessibility Toolbar