Młodzieżowa Akademia Filmowa

Menu

Przydatne linki

Rok kulturalno-oświatowy zbliża się do końca. Nadszedł czas pożegnań i podziękowań. Miłą niespodziankę dla Krzysztofa Spóra, wprowadzającego młodzież w świat klasyki kina, przygotowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, którzy przez cały rok uczestniczyli w spotkaniach Młodzieżowej Akademii Filmowej.
Znalazł się czas na chwilę wspomnień, słodki poczęstunek oraz film, który jak zwykle wywołał wiele emocji. (drp)

Artykuł i fotografie pochodzą ze strony Nowogardzkiego Domu Kultury.


Dziękujemy!


Drobnymi podarunkami chcieliśmy wyrazić uznanie i wdzięczność dla Pana Krzysztofa Spóra za prowadzone z nami zajęcia. Odbyliśmy niesamowitą podróż po świecie filmu i nauczyliśmy się krytyczniej patrzeć na to, co serwuje nam współczesna kinematografia.

Podczas naszych wspólnych spotkań, przy pustej sali kinowej, zabierał nas Pan w miejsca, do których mogliśmy nie trafić sami. Przekonaliśmy się, że humor może mieć czarno-biały kolor i niczego nie traci ze swojej atrakcyjności („Pół żartem, pół serio”), a za maską szaleństwa jest wiele dobra i prawdy („Lot nad kukułczym gniazdem”). Dzięki obejrzanym filmom usłyszeliśmy najtrudniejszą ciszę („Coda”), poczuliśmy nieokreślony bliżej niepokój („Piknik pod wiszącą skałą”) i strach przed tym, co może kryć się w drugim człowieku („Lśnienie”). Zobaczyliśmy, jak nieprawdziwym jest ktoś, kto żyje w hałasie i blasku billboardów reklamowych, obdarty z intymności, pozornie tylko wolny („Truman show”). Przekonaliśmy się, że przyjaźń to wartość ponadczasowa („Stowarzyszenie umarłych poetów”), a pewność stawianych przez nas sądów, zwłaszcza wobec drugiego człowieka, bywa niebezpiecznie myląca („Dwunastu gniewnych ludzi”).

Żyjemy w czasach sztuki rozproszonej. Coraz trudniej na własną rękę wyśledzić nam filmy, które są najbardziej warte obejrzenia i poddania wspólnej refleksji. To właśnie od Pana Krzysztofa Spóra dostaliśmy czytelne drogowskazy i teraz, z większą świadomością, dajemy się uwodzić magii kina…

Dziękujemy!
Uczniowie klasy 3cp
E.W.K.

Accessibility Toolbar