Olimpijski sukces ucznia II LO

Menu

Przydatne linki

6-7 kwietnia 2022 roku odbyły się zawody centralne XX Olimpiady Znajomości Afryki, zorganizowane przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego na zlecenie MEN. Do Oblackiego Centrum Młodzieży pod Częstochową przyjechało 48 finalistów z całego kraju, by walczyć o tytuł laureata. Województwo zachodniopomorskie reprezentował Karol Kosakiewicz uczeń klasy IIa, który zajął 1 miejsce z zawodach na szczeblu okręgowym,  pokonując reprezentantów najlepszych liceów w województwie. Karol wykazał się znakomitą wiedzą również podczas finałów Olimpiady Znajomości Afryki, uzyskał tytuł laureata zawodów centralnych, zajął 9 miejsce w Polsce. Walka o tytuł laureata była bardzo zacięta, ponieważ uprawnia do uzyskania indeksu na wielu kierunkach Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

Oprócz części formalnej w programie zawodów centralnych znalazło się spotkanie z misjonarzami, koncert międzynarodowego zespołu „Bakuba”, którego liderem jest Kongijczyk – Ricky Lion i zwiedzanie zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Sukces Karola jest tym większy, że w tym roku w Olimpiadzie Znajomości Afryki uczestniczyła rekordowa liczba uczniów. Oczywiście nagroda jaką jest indeks w kieszeni była dużą zachętą ale w tym roku niespodziewaną popularność Olimpiada zyskała dzięki…aplikacji TIK TOK.

Jednak sukces nie jest prosty, Olimpiada Znajomości Afryki jest konkursem łączącym wiedzę dotyczącą Afryki z pogranicza różnych przedmiotów: geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie i religii. Czy znacie odpowiedź na pytania:

Etosza to:

  • góry w południowej Afryce,
  • bagna i jezioro w północnej części Namibii,
  • lasy galeriowe w Zambii?
Limpopo to:
  • lud z terenu Botswany,
  • rzeka,
  • warstwa notabli u Kikuju?

Jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzę na temat Afryki, zapraszam do udziału w Olimpiadzie Znajomości Afryki.

Accessibility Toolbar