Żywy fraktal na Koplu w Nowogardzie

Menu

Przydatne linki

Z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki 2022.03.14 w II LO świętujemy Dzień Liczby Pi. Tradycyjnie już objadamy się okrągłymi ciastami (pie) oraz recytujemy rozwinięcie liczby pi. W tym roku postanowiliśmy, że dochód ze sprzedaży ciast i muffinek z dedykacją „od pi” pomoże w zbiórce funduszy dla dzieci z Ukrainy. Dzięki zaangażowaniu młodzieży naszej szkoły udało się zebrać aż 700 zł. Przeznaczymy je na artykuły szkolne dla przyszłych uczniów z Ukrainy.

W tej edycji konkursu w recytacji pi pobiliśmy kolejny rekord szkoły!
I miejsce, niepodważalnie, zajął Dawid Wojdyga (III CP), który nauczył się na pamięć 354 cyfr. II miejsce zdobyła Kornelia Kowalczyk (IA) – 114 cyfr. III miejsce przypadło Agacie Kazimierczak (IC) – 75 cyfr. Serdeczne gratulacje!

Oprócz konkursu szkolnego, Agata Kazimierczak wzięła również udział w Ogólnopolskim Konkursie Epickie Pi – napisała piosenkę o pi i zaśpiewała ją w rytmie „ Ale jazz!” Sanah. Czekamy na wyniki – 3majcie kciuki.
Tym razem, oprócz tradycji musiał pojawić się też element zaskoczenia. Matematyczne zmagania ukoronowaliśmy bowiem utworzeniem żywego trójkąta Sierpińskiego, do którego powstania zaangażowali się prawie wszyscy uczniowie szkoły.

Dlaczego Sierpiński? Ponieważ to słynny, polski matematyk, który urodził się właśnie w dniu urodzin Liczby Pi (14.03.1882 r.), a jego trójkąt jest jednym z najbardziej znanych obiektów matematycznych nazwanych nazwiskiem Polaka. Jest fraktalem, to znaczy figurą geometryczną, której wymiar nie jest liczbą całkowitą, odróżniając ją w ten sposób od figur tradycyjnych np. odcinka (wymiaru 1) i kwadratu (wymiaru 2).
„Trójkąt Sierpińskiego otrzymuje się następująco: w trójkącie równobocznym łączy się środki boków, dzieląc go w ten sposób na cztery mniejsze trójkąty. Trójkąt środkowy usuwa się (bez boków), a wobec trzech pozostałych trójkątów operację się powtarza, dzieląc każdy z nich na cztery mniejsze trójkąty, usuwając środkowy (bez boków), a wobec pozostałych trójkątów czynności się powtarzają. Po każdym powtórzeniu tej operacji z figury zostają usunięte pewne punkty. Punkty, które nie zostaną usunięte, tworzą trójkąt Sierpińskiego.” (Źródło Wikipedia)
Istotę rozrastania fraktala poprzez ‘samopodobieństwo’ doświadczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele II LO, którzy 10 marca byli obecni na Koplu w Nowogardzie.
Mam nadzieję, że dla społeczności naszej szkoły udział w tym doświadczeniu stanie się inspiracją w przemyśleniach dotyczących struktury świata, jej regularności i piękna ukrytego w surowych strukturach matematyki.

MM

Accessibility Toolbar