Noc Biologów – w biały dzień

Menu

Przydatne linki

Mimo panującej pandemii Instytut Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Noc Biologów, której to jedenasta edycja odbyła się w piątek, 14 stycznia 2022 roku. Celem akcji jest nie tylko promocja nauk biologicznych, ale także przedstawienie w przystępny sposób skomplikowanych zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie. Oferta obejmowała zajęcia w formie wystaw, warsztatów, wykładów i laboratoriów dostosowanych do różnych grup wiekowych.

Uczniowie klasy III BP wzięli udział w lekcji poświęconej wybranym grzybom jadalnym i ich trującym sobowtórom, podczas której mogli nauczyć się rozpoznawać poszczególne gatunki i określać ich cechy. Uczestniczyliśmy również w zajęciach laboratoryjnych „Złapane na podziale”, podczas których licealiści samodzielnie przygotowywali a następnie analizowali preparaty mitotyczne.
Udało nam się także wysłuchać wykładu poświęconego jednemu z największych wyzwań współczesnego świata – nowoczesnym lekom przeciwnowotworowym. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się czym są genetyczne i epigenetyczne przyczyny chorób nowotworowych, jakie wady cechują klasyczne leki przeciwnowotworowe oraz jakie cele stawiają sobie naukowcy zajmujący się terapią pacjentów onkologicznych.
Zabrakło czasu na zwiedzanie uczelni, ale i tak choć przez chwilę mogliśmy poczuć się jak studenci 😊.

AK

Accessibility Toolbar