Najważniejszy pierwszy krok (w zawodzie przyszłego medyka).

25 listopada klasa III BP wybrała się do Centrum Symulacji Medycznej należącego do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie aby zapoznać się z obiektem i wziąć udział w zajęciach praktycznych.

W budynku CSM na trzech kondygnacjach znajduje się kilkadziesiąt sal wyposażonych w symulatory wysokiej i niskiej wierności, oraz różnorodne trenażery. Symulacja jest techniką, która odzwierciedla prawdziwe doświadczenia. Pozwala na odtworzenie istotnych aspektów rzeczywistego świata w interaktywny sposób.

Pierwsze zajęcia dotyczyły czynności określanej terminem triage. Jest to procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania. Uczniowie III BP, korzystając z wirtualnego symulatora medycznego, musieli wykonać konkretne zadania w określonym czasie. Nie było łatwo.

Drugie zajęcia praktyczne dotyczyły jednej z podstawowych umiejętności, którą musi wykazać się każdy absolwent uczelni medycznej i odbywały się w sali do nauki bezprzyrządowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS) oraz obsługi AED. Każdy z uczniów na swoim fantomie mógł przećwiczyć uciskanie klatki piersiowej z częstością zgodną z przebojem „Stayin’ alive” grupy Bee Gees.

Zwiedziliśmy również pracownię wirtualnego USG, pracownię laparoskopową, salę porodową oraz poporodową. To zaledwie kilka pomieszczeń, którymi dysponuje CSM, a i tak wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem.

Już umawiamy się na kolejne zajęcia 😊.

A.K.

Accessibility Toolbar