(Po)morska opowieść

Menu

Przydatne linki

Uczniowie klasy 3cp spędzili piątkowy dzień na lekcjach terenowych zorganizowanych w ramach edukacji regionalnej na godzinach wychowawczych. Był to znakomity sposób nie tylko na spędzenie wspólnego czasu, ale także na poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym, zabytkach oraz bogactwie i zróżnicowaniu przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego.

Odwiedziliśmy miejsca, które chociaż nie należą do najpopularniejszych zakątków Pomorza Zachodniego, zachwycają swoim urokiem i wyjątkowością. Poznaliśmy historię średniowiecznego grodu położonego nad Zalewem Szczecińskim, odnaleźliśmy fundamenty dawnej baszty mieszkalnej oraz przykościelne cmentarzysko. Obserwowaliśmy miejsca specjalnej ochrony ptaków oraz obszar delty wstecznej cieśniny Świny, wraz z sąsiednimi kanałami, akwenami i wyspami. Poznaliśmy genezę Jeziora Turkusowego w Wapnicy i inne osobliwości Wyspy Wolin. Kolejnym punktem dnia był leśny spacer na Kawczą Górę – jedno ze wzniesień wału morenowego Pasma Wolińskiego, skąd rozpościera się panorama na Zatokę Pomorską. Wyjazd zakończyły zajęcia praktyczne w obszarze wydm i klifów nadmorskiego szlaku. Uczniowie dokonali charakterystyki procesów kształtujących wybrzeże w Międzyzdrojach oraz określili stan morza, kierunek i prędkość wiatru. Podczas wypełniania kart pracy nie zabrakło uśmiechu, celnych spostrzeżeń i kreatywnych pomysłów.

Lekcje terenowe okazały się ciekawym sposobem na przekazanie wiedzy o regionie, umożliwiły uczniom zdobycie nowych doświadczeń, a co najważniejsze – rozbudziły zainteresowanie i apetyt na więcej!
Emilia Wierzbicka-Kasprzak

Accessibility Toolbar