Spacer po Szczecinie

Menu

Przydatne linki

2 czerwca uczniowie klasy IIAG pełni sił i humoru, wyjechali na wycieczkę do Szczecina. Wyjazd miał charakter edukacyjny, a cel, jaki mu przyświecał, to poznanie tradycji, zabytków kultury i historii stolicy Pomorza Zachodniego. Swoją przygodę ze zwiedzaniem miasta rozpoczęliśmy z Dworca PKP Szczecin Główny, który jest jedną z najstarszych stacji kolejowych w Polsce. Obiekt ma za sobą kilka przebudowań, a także kompletną, zakończoną w 2016 roku modernizację. Z dworca udaliśmy się spacerkiem w stronę Wałów Chrobrego, po drodze zwiedzając: Plac Tobrucki, Pocztę, Kościół św. Jana Ewangelisty, Bulwary Szczecińskie.
Wały Chrobrego
, do 1945 roku nazywane Tarasami Hakena, to jeden z popularniejszych zabytków na terenie Szczecina. Nietuzinkowy taras widokowy, którego długość wynosi niemalże 500 metrów, położony jest na urokliwej skarpie wzdłuż Odry. Wały Chrobrego znajdują się w rejestrze zabytków i wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowym oraz Katedrą pod wezwaniem św. Jakuba, tworzą najbardziej rozpoznawalny i najpiękniejszy element zabudowy Szczecina. Wały są otoczone przez budynki użyteczności publicznej: Wyższą Szkołę Morską, Muzeum Narodowe, Teatr Współczesny oraz Urząd Wojewódzki.
Po chwili odpoczynku wybraliśmy się w dalszą drogę w kierunku Placu Solidarności w obrębie, którego znajduje się Pomnik Anioła Wolności upamiętniający ofiary grudnia 1970 roku, budynek Komendy Policji, Centrum Dialogu „Przełomy” – pawilon wystawowy Muzeum Narodowego w Szczecinie, przeznaczony na wystawy i edukację o najnowszych dziejach Szczecina i Pomorza Zachodniego, Brama Królewska, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza mieszcząca się od 2014 w nowoczesnym budynku, wyróżnianym w wielu konkursach.
Następnym punktem na trasie naszej wędrówki był: Zamek Książąt Pomorskich – renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w sąsiedztwie Odry, historyczna siedziba rodu Gryfitów, którzy panowali na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku, Stare Miasto, Bazylika Archikatedralna świętego Jakuba Apostoła – główny kościół rzymskokatolicki Szczecina, drugi po bazylice licheńskiej pod względem wysokości kościół w Polsce.
Wycieczka do Szczecina okazała się bardzo trafnym pomysłem, aby w sposób miły i przyjemny, poprzez 3- godzinny spacer na świeżym powietrzu zdobywać wiedzę dotyczącą historii naszego regionu, jak również upowszechniać aktywne spędzanie czasu wolnego.
J.D

Accessibility Toolbar