Setna rocznica urodzin Stanisława Lema

Menu

Przydatne linki

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 roku, zasłynął z książek fantastyczno-naukowych. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat.

Tematyka książek Stanisława Lema oraz same zainteresowania autora sprawiły, że jego nazwiskiem została nazwana odkryta we wrześniu 1970 roku planetoida, a także pierwszy, zbudowany w całości w Polsce, satelita naukowy. W 1996 roku został on także nominowany do Nagrody Nobla, której ostatecznie, niestety, nie otrzymał.
Źródło – Wikipedia

Do najważniejszych tytułów, jakie kojarzone są ze Stanisławem Lemem należą:
  • Człowiek z Marsa – nowela, którą autor napisał jako pierwszą, jeszcze w roku 1946. Została opublikowana w Nowym Świecie Przygód.
  • Szpital Przemienienia – pierwsza powieść pisarza, która z racji cenzury została opublikowana dopiero po ośmiu latach od napisania. Książka ukazuje życie człowieka przebywającego podczas wojny w szpitalu.
  • Astronauci – książka, którą Lem napisał „dla chleba”. Po jej sukcesie pisarz zdecydował się pisać kolejne książki w tematyce fantastyki naukowej. Powieść opowiada o pierwszej podróży w kosmos.
  • Dialogi – książka należy do gatunku prozy dyskursywnej. Książka pokazuje początki cybernetyki, jak również polemikę autora z samym sobą.
  • Bajki robotów – to zabawne skrzyżowanie literatury science fiction i tradycyjnej baśni. Ich wyjątkowość polega na tym, że baśniowe fabuły rozgrywają się w kosmicznej scenerii, bohaterami są istoty mechaniczne, natomiast rolę czarowników i wróżek pełnią uczeni konstruktorzy. W „kosmicznych baśniach” Stanisława Lema beztroska parodia
    i zabawa mieszają się z poważnymi problemami, od czytelnika zależy zaś, jakie wnioski zdoła wyciągnąć z lekcji, której udzielają mu bajkowe roboty.
  • Solaris – W książce Stanisław Lem podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej – czyli kontaktu, z obcą cywilizacją, odmienną formą życia,
    i nieznanym. Adaptacja filmowa w 2002 r. w reżyserii Stevena Soderbergha, w roli głównej George Clooney.

Na podziw zasługuje genialna umiejętność przepowiadania przez Stanisława Lema przyszłości.
W Krakowie powstanie muzeum Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, które zostanie otwarte w 2023 roku i będzie poświęcone jego twórczości.
Zapraszam do czytania książek Lema.
13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły | Artykuł – Culture.pl

Accessibility Toolbar