Międzynarodowy dzień liczby Pi

Menu

Przydatne linki

„Matematyka jest alfabetem, przy pomocy którego Bóg opisał Wszechświat”
Gallileusz

14 marca (w zapisie amerykańskim 3.14 czyli przybliżenie liczby Pi i równocześnie dzień urodzin Alberta Einsteina) od wielu lat jest Dniem Liczby Pi. Uczniowie już po raz ósmy wzięli udział w obchodach tego święta popularyzującego wiedzę matematyczną. W tym roku nawet pandemia tego nie zmieniła – tylko formuła musiała być inna.

Organizatorem przedsięwzięcia była pani Magdalena Motała, nauczycielka matematyki w naszej szkole.

Uczniowie wzięli udział w różnorakich działaniach takich jak konkurs fotograficzny, tworzenie memów, udział w wykładach (oczywiście online) i prezentacjach oraz quizach dotyczących liczby Pi.

Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny. Uczniowie oderwali się od komputerów i ruszyli w plener w poszukiwaniu symboli matematycznych ukrytych w otaczającej ich przyrodzie. Ze zdjęć nadesłanych przez nich cyfr powstał plakat z rozwinięciem liczby Pi.

Innym ciekawym pomysłem była recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Liczba Pi”

„..Ko­ro­wód cyfr skła­da­ją­cych się na licz­bę Pi
nie za­trzy­mu­je się na brze­gu kart­ki,
po­tra­fi cią­gnąc się po sto­le, przez po­wie­trze,
przez mur, liść, gniaz­do pta­sie, chmu­ry, pro­sto w nie­bo,
przez całą nie­ba wzdę­tość i bez­den­ność…”

Recytacja w wykonaniu kilku osób ilustrowana była rozwinięciem liczby Pi utworzonym ze zdjęć nadesłanych na konkurs fotograficzny. Film zmontowała uczennica klasy 2CP – Weronika Pasik.

Na zakończenie uczniowie wzięli udział w akcji „u-Pi-ec Pi” i przy cieście ozdobionym z tej okazji mogli po niedzielnym obiedzie porozmawiać ze swoimi bliskimi o matematyce.

Zapraszamy do naszej galerii, w której udostępniamy zdjęcia, oraz na film.


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody dnia liczby Pi .

EJ, AS, MM

Accessibility Toolbar