Zostań w domu – e-biblioteka i e-czytelnia.

Menu

Przydatne linki

2020-05-22

„Cześć starym księgom;
Najmniejszy ich szczątek
Wart miejsca w świętej skarbnicy pamiątek.
Wiktor Gomulicki

Grafika ze strony: https://tiny.pl/773t3

Książka – dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym.
Historia książki – dziedzina wiedzy badająca książkę od początków jej istnienia. Historia ta dzieli się na dwa okresy: książkę rękopiśmienną – sprzed ery druku, tworzoną do 1500 roku (zalicza się tu też inkunabuły), oraz na epokę książki drukowanej, której rozwój zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi.
Źródło: Wikipedia
Przedstawiam Wam bardzo ciekawą prezentację o historii powstania książek opracowaną przez panią Monikę Dżugan TNBSP Szczecin.
Historia książki
M. Banasiak

2020-05-18
Zdjęcie pochodzi z https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/papiez-jan-pawel-ii-w-anegdotach/9ft70bg

Rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II

18 maja, mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. – papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na wirtualny spacer po ekspozycji stałej, mieszczącej się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła.
Dom rodzinny Jana Pawła II
Jan Paweł II – 102 fakty
A.Sikorska


2020-05-15

Jutro, czyli 16 maja 2020 roku, mija 100 lat od urodzin pisarza, publicysty i popularyzatora jazzu – Leopolda Tyrmanda. W tym roku obchodziliśmy także 35-lecie jego śmierci. W związku z rocznicami, Sejm RP ogłosił rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda.
Zapraszam na trzy gawędy Grzegorza Sołtysika:
„Nie taki znowu ZŁY. Gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i życiu powojennej stolicy”
.
1. „ZŁA Warszawa, czyli tajemnice życia towarzyskiego stolicy lat 50.”
2. „Moda w ZŁEJ Warszawie”
3. „Bardzo ZŁA Warszawa”
Leopold Tyrmand (1920-1985) – pisarz, publicysta, znawca jazzu. Był czołowym animatorem festiwali jazzowych w Polsce. Postać owiana legendą, ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku. W roku 1954 zaczął pisać „powieść sensacyjną o chuliganach i bikiniarzach” czyli „Złego” wydanego w 1955. Pełna humoru i rozmachu powieść była ewenementem w powojennej literaturze zdominowanej przez socrealistyczne produkcje i natychmiast zyskała popularność. „Zły” okazał się nie tylko największym sukcesem literackim Tyrmanda, lecz również największym sukcesem wydawniczym powojennej prozy polskiej. W roku 1965 wyjechał z Polski, decyzję o powrocie uzależniając od tego, czy „Życie towarzyskie i uczuciowe” – powieść, w której rozprawiał się ze światem pisarzy, dziennikarzy, filmowców, i urzędników od kultury, a pod półfikcyjnymi postaciami bohaterów książki kryły się łatwe do rozszyfrowania autentyczne osoby – ukaże się drukiem. Nie doczekał się publikacji i został na Zachodzie. Osiadł w Stanach Zjednoczonych. Publikował w paryskiej „Kulturze”, nawiązał współpracę z prestiżowym tygodnikiem „The New Yorker”. Tyrmand – publicysta „New Yorkera” okazał się kimś zupełnie innym niż Tyrmand – autor „Złego” i „Dziennika 1954”. Jego dewiza brzmiała: „Przybyłem do Ameryki, aby bronić jej przed nią samą”. Był niezwykle ciekawą, pełną sprzeczności postacią, która wciąż niepokoi, budzi podziw, ale i wątpliwości.
Źródło: Culture.pl
Anna Sikorska

2020-05-14

Wydarzenia w „#KulturaOnline”

Wydarzenia kulturalne polecane przez Echo Szczecina przeniesione do Internetu. Organizowane są przez instytucje kulturalne, stowarzyszenia, artystów czy inne podmioty. Każdy znajdzie coś dla siebie (warsztaty, koncerty, Noc Muzeów, wernisaż, spotkania autorskie). Codzienne spotkania z kulturą, wystarczy wybrać z przedstawionego planu wydarzeń to co nas interesuje. Zachęcam do udziału w tych wydarzeniach.
echoszczecina.pl/miejsca/186-kulturaonline
Filmy, sztuki teatralne i książki są dla siebie bardzo bliskimi dziedzinami. Produkcje oparte na najwybitniejszych i najchętniej czytanych powieściach pojawiają się w kinach
 i teatrach od lat. Bardzo często zdarza się, że ich niezwykła realizacja nadaje literackim pierwowzorom zupełnie nowego charakteru. Jeżeli już przeczytaliście lektury i chcecie je sobie przypomnieć to możecie wykorzystać do tego platformę telewizji polskiej: vod.tvp.pl
Zapewne spotkaliście się z ciekawymi ekranizacjami lub inscenizacjami. Chętnie poznam Wasze pozalekturowe propozycje.
Prześlijcie je na maila; m.banasiak@lo2nowogard.edu.pl
M. Banasiak


2020-05-11

8 – 15 maja 2020 TYDZIEŃ BIBLIOTEK.

Książnica Pomorska i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zapraszają na Literacką Ucztę Smaków.
W czasie epidemii restauracje zostały zamknięte. Biblioteki i szkoły również … ale czas nie stoi w miejscu. Trwa Tydzień Bibliotek, dlatego „Zasmakuj w bibliotece”, możesz połączyć smaki i książki. Z proponowanych w karcie dań skomponuj własny zestaw do smakowania.
Podziel się swoim wyborem literackich „dań”, zaproponuj swoje i prześlij na adres: a.sikorska@lo2nowogard.edu.pl. Do karty dań – napoje ciepłe zaproponuję „Herbatkę z Mussolinim”. Film oparty jest na wspomnieniach z dzieciństwa reżysera – Franco Zeffirellego.

Życzę dobrego apetytu i przyjemności z lektury wybranych tytułów.

Przypominam o konkursie „Ubierz się w książkę, czyli sleeveface”. – przedłużamy termin nadsyłania zdjęć do końca maja, jedną z nagród są dodatkowe punkty + (plusowe) z zachowania.
źródło: Książnica Pomorska
Anna Sikorska

2020-05-08

„Biblioteka gromadzi bogactwa wieków i pokoleń,
mogą z nich czerpać bez miary nieprzeliczone tłumy,
a nigdy nam nie poskąpi ani mądrości, ani światła.”

Jan Wiktor

„Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia,
solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego.”

Jan Paweł II

8 maja: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

Obchodzony Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pierwszy raz bibliotekarze świętowali w 1985.
Biblioteki i ich zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego. W Polsce biblioteki organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej.
Bibliotekarz – pracownik biblioteki, pracownik zatrudniony zawodowo w bibliotekarstwie.Pierwsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą już ze starożytności. Był to najczęściej uczony. W Odrodzeniu i oświeceniu mógł nim zostać każdy człowiek posiadający wykształcenie. Bibliotekarzami byli urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiąg, poeci i uczeni. Często bibliotekarstwo było traktowane jako zajęcie uboczne, dorywcze. Bibliotekarze nie interesowali się w ogóle lub w bardzo małym stopniu bibliotekami, w których pracowali. Jedynie nieliczni przeszli do historii jako zasłużeni. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto wymagać od bibliotekarzy fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia. W II połowie XIX wieku zostały wprowadzone pierwsze oficjalne egzaminy bibliotekarskie we Francji, Anglii i Niemczech. Otworzono również pierwsze szkoły zawodowe oraz pierwszą katedrę bibliotekoznawstwa.
źródło; Wikipedia – bibliotekarz

Magdalena Banasiak


2020-05-05

Świat jest teatrem, aktorami ludzie,
Którzy kolejno wchodzą i znikają.

Wiliam Szekspir

Zapraszam na niezwykłą lekcję, wykładowcą jest Andrzej Seweryn, który wprowadza nas w świat bohaterów sztuk Szekspira. Mistrz wciela się w postać Henryka V, Hamleta, Falstaffa, Ryszarda III, ale też Lady Makbet czy Julii. W niezwykły sposób wydobywa piękno i nieprzemijającą mądrość poezji Szekspira. Zdradza również część tajników swego zawodu.
Szekspir Forever!

POECI POLSCY: Cyprian Kamil Norwid „W Weronie” Ewa Wiśniewska czyta wiersz Norwida, pamiętacie w Weronie toczy się akcja najpopularniejszej tragedii Szekspira – „Romeo i Julia.
Anna Sikorska


2020-04-30

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zapamiętamy ją szczególnie, poprzez wyjątkowość sytuacji, w której wszystkim nam przyjdzie ją świętować razem, ale osobno. Zapraszam do obejrzenia krótkich filmików o historii powstania pierwszej naszej konstytucji przygotowanych przez Zamek Królewski wraz kadrą naukową.
Konstytucja 3 maja – historia prosto z Zamku
Konstytucja w Polsce – jak powstała?
Jan Matejko „Konstytucja 3 maja 1791 roku” – animacja przygotowana na wystawę „Duma Rzeczypospolitej” w Galerii Kordegarda w Warszawie, która została zorganizowana 3 maja 2012 roku.
Jan Matejko „Konstytucja 3 maja 1791 roku.

M. Banasiak

2020-04-23

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska

POLECANE KSIĄŻKI 2020
Co roku na rynku pojawia się mnóstwo książek. Jak w tym gąszczu literatury znaleźć naprawdę dobre książki? Chcesz urządzić sobie czytelniczą ucztę i szukasz ciekawej opowieści, przekonaj się, jakie książki warto przeczytać w 2020 roku.
Polecane książki ,
Najlepsze książki na wiosnę.

Matematyka zwana też królową nauk wcale nie musi budzić tylko złych skojarzeń.

Serwis matematyka.pisz.pl to pomoc dla uczniów przygotowujących się do matury i nie tylko. Zaletą serwisu jest spora baza zadań wraz z rozwiązaniami i filmiki z objaśnieniami. Matematyka w Liceum

Magdalena Banasiak

„Książki są lustrem, widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie.”
Carlos Ruiz Zafon

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

  • W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
  • 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
  • Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.
  • W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
  • 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
  • 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova, Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.
  • W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki.

WIEDZIELIŚCIE, ŻE KSIĄŻKI MAJĄ HYMN ?

  • Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
  • Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.
  • Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.


Czym są prawa autorskie?

23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał

Co to jest prawo autorskie – to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. Aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania.
Źródło: GANDALF BLOG
Anna Sikorska


2020-04-17

„Jesteśmy świadkami niezwykłego zjawiska:
z jednej strony biblioteka gości u siebie Internet,
co widać w czytelniach,
z drugiej – Internet jest gospodarzem biblioteki.
W sieci znajdują się ogromne ilości informacji,
całe archiwa historii łacińskiej”

Umberto Eco

W czasie kwarantanny również możemy podróżować, trochę inaczej ale zawsze, z kubkiem herbaty, nie ruszając się z kanapy. Wiecie, że podróże kształcą proponuję wizytę W muzeum poświęconym Janowi Kochanowskiemu

Pierwszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury to Henryk Sienkiewicz. Zapraszam do  Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Polecam także lektury do matury:
(…) Znakomici poloniści: Ewa Budziach (dyrektor I LO w Szczecinie), egzaminator maturalny w zakresie języka polskiego Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu oraz prof. Andrzej Skrendo z Uniwersytetu Szczecińskiego, w niebanalny sposób przybliżą autorów i książki, które musicie znać. Podpowiemy, co powinniście wiedzieć i co przyda się Wam na egzaminie!
Dźwiękowe wersje fragmentów wielu lektur.

Po wizytach w muzeach, powtórzeniu wiadomości o wielkich twórcach odpocznijcie w Tatrach.

Anna Sikorska.

2020-04-16
Polecam:
Wydawnictwo Meridian Prime  udostępniło mapy i nie tylko – bezpłatny dostęp do końca roku szkolnego.

Platforma edukacyjna Meridian Prime (https://meridianprime.online/) to wygodne i doskonałe narzędzie dla nauczycieli i uczniów szkół każdego typu i poziomu nauczania. Jeśli uczysz się geografii, historii, biologii, WOS-u, języków obcych, to jesteś we właściwym miejscu. Jeśli lubisz mapy, chcesz je rozkładać na elementy i złożyć po swojemu lub po prostu potrzebujesz wiedzy – zapraszamy, znajdziesz u nas:
 -wszystkie poziomy nauczania
 -kompleksowe i zweryfikowane materiały
-wielopoziomowa interaktywność i zaangażowanie
-ćwiczenia, zadania domowe i testy sprawdzające
-czytelny i atrakcyjny sposób prezentacji
-wskazówki metodyczne i scenariusze lekcji
-dostęp online z każdego urządzenia
-wspólne środowisko nauczania w szkole i w domu
 Wykorzystujcie więc za darmo wszystkie nasze mapy, które przenieśliśmy już na platformę. Jest ich obecnie 76 i dodajemy kolejne. Stosujcie je w webinarach, nagrywaniu lekcji, skype itp. Przekazujcie kod promocyjny: naukawdomu innym nauczycielom, rodzicom i uczniom do pracy w domu. Korzystajcie z poleceń, bibliografii, materiałów audio-video. Jako nauczyciele możecie tworzyć własne polecenia, dodawać własne materiały. Powodzenia!
Wybierz przycisk ZAREJESTRUJ SIĘ w menu strony.
Po zaznaczeniu typu konta i przejściu dalej wpisujemy wymagane dane i kod promocyjny podany wyżej.

M. Soroka-Banasiak


W naszej czytelni znajdują się czasopisma, z których – w obecnej sytuacji – nie możemy korzystać, dlatego polecam uczniom i nauczycielom strony internetowe czasopism.
Są one źródłem bieżących informacji:
Rzeczpospolita
Głos Szczeciński
National Geografic
Wyborcza pl
Gazeta prawna

Wirtualne muzea – to miejsca, które są dostępne przez całą dobę i można je zwiedzać także w okresie świątecznym. Zapraszam do wirtualnej wycieczki po Zamku Krzyżackim w Malborku.

Życzę zdrowych i pogodnych świąt.
M. Soroka-Banasiak


„Książki pomagają nam porzucić pośpiech,
uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają,
abyśmy usiedli choć na chwilę…”
[Kęstutis Kasparavicius]

Z tej okazji polecam:
Polska poezja – serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. (Wymagana przeglądarka z obsługą wtyczki Adobe Flash Player).

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa.

Ponieważ, mamy taki czas, że nie możemy opuszczać naszego domu w celu poszukiwania ciekawej przygody. Zapraszam Was na wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polecam również przydatne linki do powtórek materiałów:
Z matematyki szalone liczby
Z historii Przystanek historia i e-historia
Magdalena Soroka-Banasiak


KONKURS „Ubierz się w książkę, czyli sleeveface”.

Zadanie Wasze będzie polegało na samodzielnym wykonaniu projektu w formie sleeveface, czyli zdjęcia,którego elementem jest okładka książki częściowo zasłaniająca fotografowaną osobę, w taki sposób aby stanowiły spójną całość.

Sleeveface – co to jest? To fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem.
Termin sleeveface powstał w kwietniu 2006 i został upowszechniony przed Johna Rostrona i Carla Morrisa, w wersji winylowej, w publikacji o tej samej nazwie.
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie. Każdy może przesłać do 3 zdjęć. Dopuszcza się nadsyłanie tylko własnych prac fotograficznych wykonanych metodą cyfrową. Technika wykonania zdjęć jest dowolna, przy czym fotografie powstałe w rezultacie wyraźnej ingerencji graficznej będą odrzucane.
Dopuszcza się:
1. konwersję zdjęć kolorowych do czarno-białych lub sepii, nakładanie
2. kolorowych filtrów itp.;
korektę polepszającą jakość zdjęć (wyostrzanie, kontrast, nasycenie, rozjaśnienie);
Oceniana będzie Wasza kreatywność, pomysłowość i poczucie humoru; konkurs zostanie rozstrzygnięty na początku czerwca 2020 roku. DO ZROBIENIA I PRZESŁANIA ZDJĘĆ ZACHĘCAM TAKŻE DYREKCJĘ, NAUCZYCIELI, PRACOWNIKÓW I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY 😉 Prace, w formie załącznika (plik typu .jpg), proszę przesyłać na adres: a.sikorska@lo2nowogard.edu.pl do 22 maja 2020 roku.


Lektury
Polecamy strony na których znajdziecie dostęp do lektur obowiązkowych a także innych książek czytanych dla przyjemności.Jeżeli macie jakieś pytania i wątpliwości piszcie: a.sikorska@lo2nowogard.edu.pl
Anna Sikorska.

Accessibility Toolbar