„Być jak Ona”

Menu

Przydatne linki

„Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.”
Seneka Młodszy

Cztery uczennice II Liceum Ogólnokształcącego Michalina Kiryk, Aleksandra Saja, Maja Buriak oraz Małgorzata Pertkiewicz wzięły udział w ogólnopolskim konkursie „Być jak Ona” organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom.
Celem konkursu było przybliżenie postaci Ireny Sendlerowej. Konkurs składał się z trzech części. Przygotowanie lekcji, namalowanie obrazu związanego z życiem bohaterki oraz przygotowanie krótkiej biografii. Na 1311 szkół praca naszych uczennic zajęła I miejsce. Główną nagrodą był 7-dniowy pobyt z atrakcjami dla chętnych uczniów w Zakopanem.
W dniach 3-9 stycznia dwudziestu sześciu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami ruszyło na „podbój” stolicy Tatr. Przed nami do przejścia było wiele górskich szlaków. Pierwsze kroki skierowaliśmy na szlak prowadzący na polanę leżącą w Dolinie Bystrej w Tatrach Zachodnich – Kalatówki. Tam w Centrum Lawinowym pod okiem ratownika TOPR przeszliśmy szkolenie przeciwlawinowe.
Chyba nie ma turysty, który nie był na szczycie Gubałówki. Po dotarciu na szczyt (a nie było łatwo) na górnej polanie Gubałówki, można było podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego.

Najłatwiejszym i jednocześnie bardzo przyjemnym sposobem poznania Zakopanego, jest wybranie się na spacer. Spacerując po stolicy Tatr zwiedziliśmy Stary Kościół wraz z położonym obok Cmentarzem przy Pęksowym Brzyzku. Odwiedziliśmy również jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Krzeptówkach Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.
Wszyscy lubimy zimowe szaleństwo więc postanowiliśmy spędzić czas w typowym góralskim stylu, z zaprzęgami konnymi, lśniącymi w mroku pochodniami, gwieździstym niebem a wszystko to uwieńczyła watra z pieczeniem kiełbasek, a smak herbaty góralskiej rozgrzał zmarznięte policzki i pozostanie w naszej pamięci na długo.

W drodze powrotnej udało nam się wygospodarować trochę czasu na zwiedzanie Wieliczki. Zanim ruszyliśmy na podbój kopalni dostaliśmy roboczy stroje, kaski, lampy oraz przeszliśmy szkolenie jak zachować się w razie niebezpieczeństwa. Nasza przygoda rozpoczęła się od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym –szybem Regis. Przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzielił górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Śleper samodzielnie mierzył poziom stężenia metanu, wyszukiwaliśmy i transportowaliśmy sól, wyznaczaliśmy drogę i badaliśmy nieznane sobie komory. Poznaliśmy w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów.
Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy i z nowym bagażem wspomnień.
Serdecznie gratulujemy Michalinie, Oli, Mai oraz Gosi za zajęcia I miejsca oraz życzymy dalszych sukcesów.

I.Pędziwiatr, M. Banasiak

Accessibility Toolbar