Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Menu

Przydatne linki

Zdjęcie pochodzi ze strony „Miejskiej Biblioteki Publicznej” w Nowogardzie

31 października w ramach akcji „Morze Kultury” uczestniczyliśmy w spotkaniu z pisarzem Łukaszem Orbitowskim, który słynie ze szczerości i spontaniczności. Odbyło się ono w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie.

Mogliśmy dowiedzieć się, że gdy autor był w naszym wieku lubił czytać książki, dorastał na Kazimierzu w Krakowie, że książkę wydaje raz na dwa lata, że pisarz powinien mieć talent, który jest połączeniem wyobraźni, zdolności do gawędy, pracowitości i oczytania. Pisze siedząc na kanapie, w parku, autokarze, pociągu czy samochodzie nie sprawia mu większej trudności, miejsce nie jest ważne. O najnowszej powieści Kult pisarz mówił: „To nie jest ani książka religijna, ani kpina z religii. Powieść dotyka spraw poważnych, lekka, wręcz humorystyczna. Chcę pisać o Polakach w duchu Jaroslava Haška”. Ponadgodzinne spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Kto był ten wie, że było warto. 

Łukasz Orbitowski (1977) – prozaik, krytyk, publicysta. Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012. Debiutował w 1999 zbiorem opowiadań Złe Wybrzeża. Proza Orbitowskiego określana jest jako literatura grozy, fantastyczna, horror, współcześnie zaś coraz wyraźniej akcentuje wątki realistyczne, małej codzienności i popkultury. Autor wielu zbiorów opowiadań fantastycznych (m. in. Wigilijne psy, Tracę ciepło, Nadchodzi, Rękopis znaleziony w gardle) oraz nagradzanych powieści (Tracę ciepło, Święty Wrocław, Widma, Szczęśliwa ziemia, Inna dusza, Exodus, Kult). Jako felietonista związany był m. in. z „Nową Fantastyką”, „Przekrojem”, „Lampą”, „Mówią Wieki”, „Gazetą Wyborczą”. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i do Nagrody Literackiej Gdynia, w 2016 roku otrzymał Paszport „Polityki” za powieść „Inna dusza”; Nagrodę Zajdla za opowiadanie „Wywiad z Borutą” (wspólnie z Michałem Cetnarowskim). Łukasz Orbitowski jest scenarzystą filmu „Hardkor 44” w reżyserii Tomasza Bagińskiego, a także autorem cyklu bajek o kotach.

Na antenie TVP Kultura prowadził program Dezerterzy, One. Kobiety kultury oraz blog.

Uczniowie z klasy 1AG

Accessibility Toolbar