Edukacja proekologiczna

9 i 10 maja uczniów klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie odwiedziła pani psycholog Alicja Inoue.

Pani Alicja psychologiem jest z wykształcenia, ale jest również wielką miłośniczka zwierząt, roślin, ekologii i zagorzałą wegetarianką. W swoim wykładzie przedstawiła jak wygląda masowa hodowla zwierząt, opowiadała o myślistwie i jego zgubnych skutkach, o tym jak powinniśmy traktować zwierzęta domowe i dlaczego nie powinniśmy chodzić do cyrku. Pani Alicja z całą pewnością swą charyzmą i ciekawą osobowością w sposób niezwykle interesujący zachęciła niejedną już osobę do zatrzymania się na chwilę i zwrócenia uwagi na to jak traktujemy naszą planetę i istoty na niej żyjące.

Katarzyna Wasyluk

Matura 2019

Od 6 maja rozpoczęliśmy egzaminy maturalne. W tym roku 70 absolwentów II Liceum przystąpiło do egzaminów maturalnych. W pierwszej kolejności piszą egzaminy z j.polskiego, matematyki i j.angielskiego.

W 2019 roku każdy absolwent Liceum musi przystąpić do trzech  egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego oraz co najmniej jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu. Egzaminy pisemne w naszej szkole potrwają do 20 maja.

Obowiązkowe są również egzaminy ustne z języków polskiego i obcego.

Wyniki matur uczniowie poznają 4 lipca 2019.

Zamkowe spotkania z poezją i muzyką

Finał wojewódzki 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbył się 26 kwietnia 2019 roku, tradycyjnie już, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie spotkali się najlepsi recytatorzy z województwa zachodniopomorskiego wyłonieni w drodze eliminacji. II LO pięknie i godnie reprezentowali: Jakub Kazuba – tegoroczny maturzysta, Ewa Soroka – ucz. kl. Ib, debiutująca w tym konkursie oraz Wiktoria Pawłowska – (kl. IIc), która zdobyła wyróżnienie. W Turnieju Poezji Śpiewanej wystąpiła Weronika Lalik (kl. Ib), której akompaniowali: Aleksandra Kulinicz (kl. Ib) - pianino, Nikola Bartnicka (kl. Ia) - skrzypce oraz Szymon Koko (kl. Ia) – bębenek. Wykonanie ballad Bolesława Leśmiana do autorskiej muzyki Weroniki spotkało się z dużym uznaniem i bardzo ciepłym przyjęciem, a zespół został rekomendowany przez jury do Włocławka, gdzie odbędzie się finał turnieju. Słowo, muzyka, wrażliwość, dobre emocje, spotkanie z innymi ludźmi o podobnych talentach i pasjach, uwagi jurorów – aktorów, to kolejna ważna artystyczna lekcja.

IK

Spotkanie młodzieży z miast partnerskich, Nowogard – Heide

W dniach 14-19 kwietnia uczniowie Gimnazjum nr 2 oraz II LO wzięli udział w spotkaniu młodzieży z miast partnerskich, które odbyło się w Heide (Niemcy). Oprócz naszych gimnazjalistów i licealistów w imprezie uczestniczyli także uczniowie ze szkoły w niemieckim Anklam oraz mieszkańcy Heide.

Poza uczestnictwem w wybranych przez siebie trzydniowych warsztatach (taniec, warsztaty radiowe, zajęcia z pożarnictwa) osoby biorące udział w spotkaniu mogły skorzystać z szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Między innymi odwiedziliśmy pobliskie miasteczko Husum, gdzie spędziliśmy popołudnie i wieczór w „Fun – Center”, rozgrywając mecze mini golfa oraz tocząc laserowe bitwy w czarnym świecie. Wtorkowe przedpołudnie spędziliśmy w lokalnym aquaparku, a w środę odbyła się wycieczka nad Morze Północne, podczas której zobaczyliśmy jedną z najbardziej znanych budowli tego regionu – zaporę Eidersperrwerk. Mimo dość wietrznej pogody popłynęliśmy w krótki rejs statkiem, podczas którego mogliśmy obserwować połów krabów. Z portu przespacerowaliśmy się do multimedialnego centrum przypływów i odpływów na Morzu Północnym, gdzie mogliśmy bliżej poznać specyfikę tego zjawiska.

Spotkanie zakończyło się wspólnym wieczorem przygotowanym przez wszystkich uczestników, podczas którego każda z grup mogła zaprezentować czego nauczyła się na realizowanych przez siebie warsztatach.

Z każdym dniem pobytu w Heide bariera językowa stawała się coraz mniejszym problemem. Poza tym zawsze mogliśmy liczyć na pomoc naszych nastoletnich tłumaczy – Oli, Marysi i Jana, którzy bardzo zaprzyjaźnili się z całą polską grupą. Chyba wszyscy zgodzą się, że wyjazd należał do bardzo udanych i miło spędziliśmy przedświąteczny tydzień.
 Heide – dziękujemy.Smile

AK