Dzień liczby Pi

14 marca (3.14) tradycyjnie świętowaliśmy w naszej szkole „Dzień liczby π”.

Program obchodów był bardzo bogaty. Uczniowie wzięli udział w wykładach pt. „Historyczna Liczba oraz „Świat Liczby w Informatyce”.

Jak co roku, odbył się również konkurs „Recytacja rozwinięcia dziesiętnego liczby”, w którym pierwsze miejsce zdobył Kacper Porada (III D Gim) – 288 cyfr; drugie miejsce – Wiktoria Woźniak (III E Gim) – 102 cyfry; trzecie miejsce – Roksana Sulima (III A Gim)- 90 cyfr.

Przygotowano również zagadki związane z liczbą  „Bądź jak detektyw” oraz prezentacje i piosenki związane z liczbą  na forum. Dla łasuchów były okrągłe ciasta i muffinki z ciekawostkami o liczbie  oraz możliwość zaprezentowania swojej kreatywności w tworzeniu jak największej liczby wyrazów z „pi”. Dla osób, które znalazły swoją datę urodzenia w rozwinięciu dziesiętnym liczby  czekała słodka niespodzianka.

Program tegorocznych obchodów uświetnił pokaz klas drugich. Trzynastu ochotników najpierw ułożyło ze swoich ciał symbol π ≈ 3,14, a następnie 52 uczniów zaprezentowało ślimak liczbowy z rozwinięciem liczby.

Magdalena  Motała, Justyna Majcherczak, Maja Stelmaszak