O dwojgu ludzieńkach ballada bezludna

O dwojgu ludzieńkach ballada bezludna

Spektakl pod takim tytułem pokazali uczniowie II LO w trakcie dnia otwartego szkoły, 04 kwietnia 2019 roku, dla młodszych kolegów z okolicznych szkół, ich pedagogów i rodziców. Opowieść o miłości i śmierci, o spotkaniach i rozstaniach opowiadana, wyśpiewywana i wygrywana, wzruszyła widownię, a występującym przyniosła radość i satysfakcję. W spektaklu wystąpili: Ada Ochocka – gościnnie (gimnazjum), Weronika Kozieł (kl. IIc), Nikola Bartnicka (kl. Ia), Weronika Lalik (kl. Ib), Aleksandra Kulinicz (kl. Ib), Ewa Soroka (kl. Ib), Jakub Kazuba (kl. IIIa), Wiktoria Pawłowska (kl. IIc), Szymon Koko (kl. Ia).

IK

#komórkomania, czyli szansa na nowe życie

 

„Miarą twojego człowieczeństwa

jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka.”

 (ks. Mieczysław Maliński)

 28 marca 2019 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego włączyli się w akcję „ZACHODNIOPOMORSKA #KOMÓRKOMANIA”. Pełnoletni uczniowie mieli możliwość zarejestrowania się w banku potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi. Rejestracja poprzedzona została spotkaniami wolontariuszy z młodzieżą na lekcjach wychowawczych i przeprowadzeniem akcji edukacyjno-informacyjnej na temat dawstwa szpiku. Uczniowie, rejestrując się, zwiększyli szansę na powrót do zdrowia osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi, na nowe życie.

 Akcja przebiegła sprawnie dzięki współpracy z fundacją DKMS oraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły. Wszystkim osobom wspierającym akcję DZIĘKUJEMY.

 Szczególne podziękowania należą się wolontariuszkom: Ewie Soroce i Aleksandrze Kulinicz (kl. IB), Malwinie Majewskiej i Nikoli Paszkiewicz (kl. IIB), Wiktorii Górskiej i Casandrze Singer (kl. IIC) za zaangażowanie w organizację tego dnia.

 E. Baran

Z wizytą na Wydziale Informatyki ZUT

Z wizytą na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

27 marca 2019 uczniowie klasy IA wybrali się z wizytą na Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W programie było spotkanie z prodziekanem dr inż. Piotrem Pielą, który przybliżył uczniom strukturę i zasady działania Wydziału Informatyki. Następnie uczniowie wzięli udział w wykładzie „Sztuczna inteligencja w sterowaniu robotami mobilnymi” przygotowanym przez dr inż. Marcina Plucińskiego, który przybliżył pojęcie sztucznej inteligencji, wskazał jakie roboty i dlaczego nazywane są robotami mobilnymi oraz zaprezentował podstawowe moduły robota. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali o kategoriach robotów i  zadaniach jakie należy rozwiązać podczas sterowania robotem  ze szczególnym wskazaniem na działanie metod sztucznej inteligencji. Trzeci moduł spotkania odbył się w Laboratorium GlobalLogic Automotive LAB, które umożliwia studentom zdobywać praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu sprzętu i oprogramowania klasy Automotive IT. Dr inż. Krzysztof Makles dokonał prezentacji stanowisk, omówił ich zastosowanie dydaktyczne oraz wskazał na działania badawczo-rozwojowe.

Wizyta na Wydziale Informatyki ZUT w Szczecinie była ogromnym doświadczeniem dla uczniów klasy IA. Zdecydowanie jest to kierunek studiów, który należy rozważyć przy wyborze dalszej drogi kształcenia, zgodnej z zainteresowaniami i potrzebami rynku pracy.

K.D.

Muzycznie, artystycznie, historycznie…

 

Muzycznie, artystycznie, historycznie…Tak można określić edukacyjny i wiosenny wyjazd klas IIb i IIc w miniony piątek 22 marca 2019 r. do Szczecina. Najważniejszym punktem programu była wizyta w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Imponujący budynek, zwany lodowym zamkiem, zamieniający się w nocy w biały lampion, robi wrażenie. Po zakamarkach filharmonii oprowadziła, z właściwym sobie urokiem, absolwentka naszego liceum – Hania Wilińska, okraszając opowieść ciekawostkami. Dla melomanów emocjonującym przeżyciem był udział w próbie generalnej koncertu symfonicznego Waarts gra Prokofiewa, która odbywała się w tzw. złotej sali. Utalentowany skrzypek i międzynarodowa orkiestra przenieśli w zupełnie inne rejony wrażliwości, także tych, którzy w muzyce klasycznej nie gustują. Po wrażeniach muzycznych humaniści, pozostając w artystycznym nastroju, zapoznali się z ofertą edukacyjną Akademii Sztuki. Biolodzy i chemicy edukowali się historycznie w Muzeum Narodowym Centrum Dialogu Przełomy. Wiosna, muzyka, sztuka….  taki sposób na edukację i na integrację przynosi bezdyskusyjne korzyści.

I.K.