Spektakl "Polskie drogi" reżyserowany przez Izabelę Koladyńską na stronie Kuratorium Oświaty w Szczecinie

„Polskie drogi” – spektakl poetycko – muzyczny II LO w Nowogardzie

8 listopada br., w sali teatralnej II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, wystawiono spektakl poetycko – muzyczny pt. „Polskie drogi”.

W wydarzeniu uczestniczyła wizytator z Oddziału Wydziału Kształcenia Ogólnego i Specjalnego w Nowogardzie pani Helena Zagórska.

Spektakl „Polskie drogi”,  przygotowany przez uczniów II LO w Nowogardzie, rozpoczął szkolne obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i wpisał się w gminny harmonogram uroczystości.

Wydarzenie było muzyczno – poetycką podróżą przez bliskie i nieco bardziej odległe oblicza ojczyzny. Uczniowie zaprezentowali utwory pochodzące z muzycznego dorobku Michała Bajora, Jacka Kaczmarskiego, Anity Lipnickiej, Bułata Okudżawy, Grzegorza Turnaua i wielu innych. Nie zabrakło także rozmów poezją.

Pomysłodawcami spektaklu byli pani Izabela Koladyńska oraz pan Wojciech Koladyński.

Oryginalny artykuł

 

„Myśląc Ojczyzna…” - konkurs recytatorski

 Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,

 mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym,

 aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:

 z niej się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna - by zamknąć ją w sobie jak skarb.

 Pytam wciąż, jak ją pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia.

Karol Wojtyła „Myśląc Ojczyzna", Kraków 1974 r.

„Myśląc Ojczyzna…” to myśl przewodnia Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej, którego finał odbył się 8 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie. Celem konkursu było pielęgnowanie postaw patriotycznych, popularyzacja poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny, upowszechnianie kultury języka wśród młodzieży, popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań  poezją patriotyczną i promocja talentów. Młodzi recytatorzy zaprezentowali wysoki poziom interpretacji wierszy. Organizatorów cieszy, że zgłosiła się tak liczna grupa wykonawców. Oznacza to, że uczniowie interesują się poezją i ważne są dla nich takie wartości, jak patriotyzm.

Do rywalizacji zgłosiło się 21 uczestników z nowogardzkich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz reprezentanci ze Szkoły Podstawowej w Dobrej. Młodzież recytowała utwory m.in. Mickiewicza, Baczyńskiego, Miłosza, Norwida, Tuwima, Hemara, Różewicza, Szymborskiej i Broniewskiego. Laureatami w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów zostali:  Maria Szczepańska ze Szkoły Podstawowej w Dobrej, Małgorzata Pertkiewicz Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie, Agata Marczuk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie, Angelika Sikora ze Szkoły Podstawowej nr1 w Nowogardzie; w kategorii licea: Jakub Kazuba, Wiktoria Pawłowska, Ewa Soroka. Ich wykonanie oceniało jury w składzie: Elżbieta Tarczykowska, Kazimiera Krusińska, Edyta Wieczorek. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody książkowe.
            Atmosferę doniosłości wydarzenia, które wpisane zostało w gminny projekt „Niepodległa”, podkreślały pieśni patriotyczne wykonane przez Maję Tębłowską i uczennice 2 LO. Serdeczna i przyjacielska atmosfera podczas spotkania były pięknym dopełnieniem uroczystości Mam nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie,  aby dzielić się poznaną, piękną poezją.

Organizatorki: Anna Nowosielska i Anna Sikorska

Polskie drogi - 2018

Kraj lat dziecinnych, co zawsze zostanie święty i czysty jak pierwsze kochanie, wędrowanie malachitową łąką morza, nieugięte guziki i czarna sukienka. Przesłuchiwany anioł i chwila bez imienia, chocholi taniec, krajobrazy po uczcie, raporty z oblężonych miast. Ojczyzna, do której tęskno i droga Jasia i Małgosi do szkoły. Pagórki leśne, łąki zielone… i leśne jezioro ogromne. Nadzieja i…..Blask mojego życia.

W dniach 7 – 8 listopada 2018 roku sala teatralna tętniła życiem, poezją, piosenką i emocjami, a to za sprawą spektaklu poetycko-muzycznego Polskie drogi . Po spektaklu widownię zapraszała kawiarnia Pod Białą Różą, a w niej przedwojenne smaki i klimaty.

Niezapomniane to były spotkania, niezapomniane wrażenia i niezapomniane przeżycia.

Gospodarzami wieczoru byli uczniowie klasy IIc.

Utwory muzyczne pochodziły z repertuaru :

Michała Bajora, Ewy Błaszczyk, Jacka Kaczmarskiego, Anity Lipnickiej, Bułata Okudżawy, Maryli Rodowicz, Katarzyny Sawczuk, Anny Szałapak, Grzegorza Turnaua, Jacka Wójcickiego oraz Piwnicy pod Baranami.

 

Pomysł i scenariusz: Wojciech Koladyński, Izabela Koladyńska

Grafika: Emilia Wierzbicka

Koordynacja projektu: Izabela Koladyńska, Emilia Wierzbicka

Koordynator ds. oświetlenia i dźwięku: Zbigniew Grad

Chłopiec roznoszący kwiaty: Kacper Papuszka

Chłopiec roznoszący gazety: Karol Płaczek

Sanitariuszka: Wiktoria Górska

W roli kawiarki: Oliwia Wawrzycka, Hanna Kosakiewicz

Dźwięk i światło: Jakub Białczak

Właściciel Kawiarni pod Białą Różą: Małgorzata Cyboroń

 Poprzez teksty:

Adama Asnyka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Tadeusza Gajcego, Konstantego Gaszyńskiego, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego, Bożeny Kraczkowskiej, Ignacego Krasickiego, Anity Lipnickiej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Cypriana Kamila Norwida, Bułata Okudżawy, Agnieszki Osieckiej, Wisławy Szymborskiej oraz Stanisława Wyspiańskiego

Polskimi drogami poprowadzili:

Nikola Bartnicka, Julia Burzyńska, Agata Chlebicka, Weronika Gargulińska, Wiktoria Górska, Jakub Kazuba, Szymon Koko, Maria Korszeń, Weronika Kozieł, Adrianna Kukiełka, Aleksandra Kulinicz, Weronika Lalik, Kacper Papuszka, Wiktoria Pawłowska, Karol Płaczek, Paulina Skubała, Ewa Soroka, Maja Tębłowska, Łucja Uhura, Kateryna Virych.

 

100 dobrych uczynków na 100-lecie niepodległości

100 dobrych uczynków na 100-lecie niepodległości

 

Pod takim hasłem rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję charytatywną dedykowaną Sarze.

Sara to nasza koleżanka. Jeszcze niedawno uczęszczała do naszego gimnazjum. Teraz jest licealistką. Tak się, niestety, złożyło że wykryto u niej nowotwór – chłoniaka Hodgkinga. Aktualnie jest w trakcie chemioterapii, która pociąga za sobą wiele wydatków. W związku z tym, przydałoby się Jej wsparcie finansowe. Dlatego postanowiliśmy zorganizować kiermasz, na którym pojawią się wypieki przygotowane przez uczniów naszej szkoły, a zebrane pieniądze zostaną przekazane Sarze na walkę z nowotworem.

26 i 30 października na szkolnym forum można było kupić słodkości oraz ręcznie robione kartki okolicznościowe. Wypieki naszych koleżanek okazały się wyśmienite. Ciasta zostały wyprzedane w ciągu dwóch przerw, ale to dobra wiadomość, bo okazało się, że wielu osobom zależy na powodzeniu zbiórki.

Samorząd Uczniowski zaprasza na kolejne edycje słodkiego kiermaszu. Mamy nadzieję, że będą cieszyć się równie dużym zainteresowaniem.

Tym Wszystkim, którzy przyczyniają się do organizacji tej zbiórki, czyli wypiekającym, kupującym, sprzedającym i patronującym – należy się serdeczne podziękowanie.