Wycieczka po wiedzę, czyli przyjemne z pożytecznym.

24 stycznia 2019 roku  uczniowie klas pierwszych naszego liceum wyjechali  do Szczecina. Wyjazd miał charakter edukacyjny.
Dwie grupy uczniów odwiedziły dwa różne miejsca. Klasy 1CP,1AP – Eurekę Wystawę Główną, ponieważ jedną z ciekawszych form zwiększenia zainteresowania fizyką jest obejrzenie wystaw interaktywnych, przeprowadzenie doświadczeń. Na ekspozycji jest zbiór ok. 50 eksponatów interaktywnych m. in. wodne twierdzenie Pitagorasa, piłka w strumieniu powietrza, akustyczny telefon, zakrzywienie promienia świetlnego w szkle oraz unikalna w skali Polski ekspozycja pt. „Atomowa Eureka” zawierająca m.in. model jądra atomowego (tzw. krążki Stelmacha), interaktywny model wirówki uranowej oraz model krzywej rozpadu promieniotwórczego. Uczniowie z zaangażowaniem przeprowadzali doświadczenia.

Natomiast uczniowie klasy 1A G wzięli udział w lekcji „Podzielony Świat” w Muzeum Narodowym w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy. Lekcja pozwoliła uczniom zastanowić się, jak kształtowały się podziały w polskim społeczeństwie od zakończenia wojny po czerwcowe wybory w 1989 roku i upadek muru berlińskiego. Zajęcia prowadziły Panie Ewa Sobota i Edyta Szumocka.

Następnie uczniowie, po krótkiej regeneracji i zjedzeniu posiłku, obejrzeli „Balladę szczecińską” w Teatrze Lalek Pleciuga.

„Szczecin, jest miastem niesamowitych historii, niezwykłych bohaterów, wielkich tragedii, ale też zdarzeń zupełnie zwyczajnych, prozaicznych, postanowiliśmy opowiedzieć o mieście w teatrze. Chcieliśmy opowiedzieć o polskim Szczecinie, po roku 1945. To było jedyne ograniczenie i jedyny kwalifikator. W naszej sztuce staramy się odejść od realizmu, faktów i zdarzeń znanych i gotowych. Dajemy głos wyobraźni. Ludziom przez nas wymyślonym. Faktom przez nas powołanym. Ale bardzo prawdopodobnym. Bohater z pierwszych stron gazet i przeciętna mieszkanka, mało znanej ulicy dostają równą możliwość opowiedzenia o sobie, mają swoje pięć minut.
Tego miasta nie da się opowiedzieć od A do Z. Ale można spróbować wciągnąć, zafrapować, zasmucić albo rozśmieszyć. Zapraszamy do Szczecina, jakiego nie znacie, prosto w tkankę miejską, pod skórę i w krwioobieg, do samego serca, w sam środek duszy.”

(Arkadiusz Buszko, Piotr Rowicki)
Uczniowie nabyli nowych umiejętności i zintegrowali się poprzez naukę i stwierdzili, że przydałoby się im więcej takich zajęć pozalekcyjnych.
A.S., E.W.K